Zima je najnáročnejšie ročné obdobie, ktoré preverí konštrukciu budov. Nízke teploty v kombinácii s vetrom, dažďom a snehom ohrozujú naše okná. Preto je vhodné vopred sa postarať o ich správnu údržbu. Správne pripravené okná znižujú tepelné straty, čo redukuje náklady na vykurovanie a predlžuje ich životnosť. V opačnom prípade nám cez nezatesnené okná môže uniknúť viac ako 25% energie potrebnej na vykúrenie budovy.

 

Začnime umývaním okien

Proces konzervácie okna by sme mali začať najjednoduchšou vecou – ich umytím. Vyčistenie okien pred zimou má veľký význam, pretože prach nahromadený na ráme vytvára ideálne prostredie pre mikroorganizmy, ktoré postupne ničia ochrannú vrstvu profilu. Na povrchu rámu tvoria mikroskopické póry, cez ktoré preniknú nečistoty.

 

Dôležitý je tiež výber čistiaceho prostriedku, ktorý použijeme na ich umývanie. V prípade plastových okien by nemal obsahovať silné chemické substancie, rozpúšťadlá, ani abrazívne častice. Nevhodný čistiaci prostriedok môže okná poškodiť, napr. narušiť farebnú štruktúru alebo poškrabať profil. Najbezpečnejšie riešenie je značkový prípravok alebo zmiešanie prípravku na umývanie riadu s vodou. Na umytie okien postačí malé množstvo substancie a mäkká bezšvová handrička.

 

Koncentrované čistiace prostriedky môžu poškodiť tesnenia, obzvlášť tie, ktoré sú vyrobené zo syntetického kaučuku EPDM. Preto na ich umytie postačí prostriedok na umývanie riadu.

 

Skontrolujme funkčnosť kovaní

Po vyčistení môžeme skontrolovať technický stav okna. V prvom rade je dobré overiť, či všetky pohyblivé časti a kovanie fungujú správne. Ak zistíme, že okno sa ťažko otvára, resp. zle dolieha, mali by sme dotiahnuť skrutky alebo poškodené časti vymeniť.

 

Dostatočný prítlak krídla do rámu môžeme overiť veľmi jednoducho. Postačí vložiť hárok papiera medzi okenný rám a krídlo. V prípade, že pri zatvorenom okne papier voľne vyberieme, znamená to, že kovanie treba regulovať. Pri súčasných oknách je obvodové kovanie vybavené reguláciou prítlaku krídla do rámu. Prítlak by sme mali regulovať v závislosti od ročného obdobia. Takto sa vyhneme situácii, keď cez zimu okno neizoluje a počas leta nezabezpečuje dostatočnú výmenu vzduchu. Aby si kovania zachovali bezchybnú funkčnosť, mali by sme ich raz ročne premazať technickou vazelínou.

 

Dajme pozor na tesnenia

Ďalšou časťou okna, ktorú by sme mali skontrolovať, sú tesnenia, nakoľko sú obzvlášť citlivé na poveternostné podmienky, a to najmä tesnenia v dolnej časti rámu. Tesnenia so správnymi vlastnosťami sú elastické, takže po zatlačení sa veľmi rýchlo vrátia do pôvodného tvaru a majú vysokú odolnosť voči nízkym teplotám. Aby si tesnenia tieto vlastnosti zachovali, pomôže ošetrenie silikónovým olejom alebo technickou vazelínou. Namazanie s prídavkom kaučuku výborne zabezpečí pred mrazom a vlhkosťou gumové elementy, poskytujúc im správnu ochrannú vrstvu. Keď si všimneme, že tesnenia sú pritlačené, pórovaté alebo popraskané, mali by sme ich vymeniť za nové. Pamätajme, že tesnenia by sa nemali lepiť pri teplotách pod bodom mrazu.

 

Užívajme si okné dlhé roky

Keď sa budeme riadiť vyššie uvedenými odporúčaniami, môžeme si byť istí, že naše okná splnia svoju funkciu v zimnom období a postarajú sa o udržanie tepla v domácnosti. Pravidelná konzervácia všetkých častí okien sa navyše odzrkadlí v ich dlhodobo dobrom technickom stave.