članok z príručky "Realizácie"
Staré a nové – eklektický dom vo Veľkej Británii
zverejnené 16 apr 2024
4 minúty
Sú malé domy nehnuteľnosti bez potenciálu pre rozrastajúcu sa rodinu? Tento názor vyvracia projekt založený na kontrastoch z Veľkej Británie. Prízemná budova v tradičnom štýle bola v ňom spojená s veľkou, modernou stodolou. Malé okná a biela fasáda v starej časti s veľkoformátovými oknami OKNOPLAST a čiernym drevom v novej. Napriek viditeľnej hranici medzi tým, čo bolo, a tým, čo práve vzniklo, celok pôsobí mimoriadne harmonicky. Pozývame vás na cestu do Veľkej Británie, kde jeden z klientov OKNOPLAST práve dokončil zariadenie svojho vysnívaného domu.
Tradičný, prízemný dom so sedlovou strechou, farebnými dverami a malými, štvorcovými oknami vôbec nemusí byť nudný, predvídateľný alebo nemoderný. Investori z Veľkej Británie sa rozhodli takúto klasickú budovu rozšíriť. A to nie nadstavbou, ale spojením s druhou, úplne novou stavbou.
Spojovacím prvkom medzi oboma budovami je kváder s plochou strechou a stenami z prírodného kameňa, ktorý dodáva projektu tradičný charakter.
Celok je postavený na priestrannom pozemku s upravenou zeleňou. Vďaka veľkým oknám a terasovým dverám OKNOPLAST z novej časti domu môžu obyvatelia bez prekážok obdivovať jemne zvlnenú krajinu okolia.
Kontrast ako základ projektu
Hlavným zámerom architektov bolo zakladanie na kontrastoch. Takže stará, tradičná budova a moderná stodola boli postavené na rôznych úrovniach terénu. Spojovací koridor je ukrytý v nenápadnom kvádri s plochou strechou a kamennými stenami. Hlavné stavby so sedlovými strechami majú nielen rôzne architektonické štýly, ale aj rozmery či orientáciu vzhľadom na svetové strany. Na zdôraznenie rozdielov medzi dvoma hlavnými stavbami sa projektanti rozhodli pre odlišné farebné prevedenie stavieb – tmavé v pristavanej časti a svetlé v existujúcom dome.
Zaujímavosťou je, že projekt predpokladal aj maximálne presvetlenie priestorov modernej stodoly slnečným svetlom. To bolo možné vďaka využitiu veľkoformátových okien OKNOPLAST. Jedna zo stien novej budovy je celá presklená od podlahy až po vrchol strechy.
V hornej časti boli nainštalované fixné okná (Winergetic OKNOPLAST), teda neotvárateľné, a v dolnej časti terasové posuvné dvere HST Premium (schéma D – obojstranne otvárané) s nadštandardnou odolnosťou. Na bočnej stene budovy sú tiež namontované posuvné dvere OKNOPLAST HST Premium so štvorkomorovým profilom krídla s hĺbkou zabudovania 85 mm.
Všetky modely majú rovnakú, módnu, antracitovú farbu rámov, ako aj zodpovedajúce kľučky v chladnom, metalickom odtieni. Nie je náhodou, že voľba padla na tieto produkty. Investorom záležalo na modeloch s veľkými sklami, ale zároveň s najlepšími parametrami prenosu tepla a tesnosti. Teraz môžu obdivovať výhľady z pohodlnej pohovky v obývacej izbe bez obáv o teplotu v miestnosti s veľkým presklením.
Dva domy, dve funkcie
Tento eklektický dom vo Veľkej Británii spája dve budovy s rôznymi funkciami. Tradičný, malý domček so sedlovou strechou a svetlou fasádou je časťou s vchodovými dverami. Ukrytý má spálne obyvateľov a kúpeľňu. Prechádza sa z nej do modernej stodoly koridorom s minimalistickým zariadením, ktorý je osvetlený troma vysokými takmer od podlahy po strop, ale úzkymi oknami OKNOPLAST. Na vyrovnanie rozdielu úrovní architekti použili niekoľko nízkych schodov.
V časti modernej stodoly sa nachádzajú tzv. denné alebo všeobecne prístupné priestory. Nachádza sa tu predovšetkým kuchyňa otvorená na jedáleň a obývačku. Posledná menovaná je umiestnená pri presklených terasových dverách HST Premium, ktoré vedú do záhrady, a samotná kuchyňa smeruje k svahu, pri ktorom dom leží. Investorom záležalo na priestranných interiéroch, preto nielenže nepostavili priečky, ale otvorili miestnosť „hore“, zrušiac stropy poschodia. V dôsledku toho sa obývačka zdá byť väčšia.
Sklenená stena s výhľadom
Dennú časť s obývačkou, jedálňou a kuchyňou opticky zväčšuje aj takmer úplné presklenie jednej zo stien – smerujúcej do záhrady. Tento efekt sa podarilo dosiahnuť kombináciou okien Winergetic a terasových dverí HST Premium. Investori sa rozhodli pre tmavú farbu, ktorá perfektne ladí s fasádou z dreva natretého na čierno.
Dodatočné presvetlenie, čo je kľúčové pri počasí panujúcom vo Veľkej Británii, zabezpečujú aj strešné okná a úzke svetlíky v koridore spájajúcom modernú stodolu so spálňovou časťou v starom dome.
Presklená stena novej časti domu sa perfektne hodí nielen do prirodzeného krajinného prostredia okolia. Ideálne zapadá aj do prírodných a tradičných stavebných materiálov použitých v tomto projekte – dreva, keramickej strešnej krytiny na „starom“ dome, plechu na „novom“ alebo prírodného kameňa.
Rozmanitosť použitých surovín, farieb či architektonických riešení môže vyvolávať obavy o konečný vzhľad nehnuteľnosti. V tomto prípade však treba rozhodne povedať, že architekti presne vedeli, čo robia.
Kontaktuje nás
Konzultujte svoj návrh alebo sa opýtajte na produkt. Sme Vám k dispozícii!
Napíšte nám
"*" indicates required fields